Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1.67/5 - 6 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neden özel kargolarla ürün almıyoruz?
#1
Exclamation 
Merhaba arkadaşlar;

Zannedersem bir çoğunuz forumun bir kaç yerin de "özel kargolarla ürün almayın" uyarımızı görüp anlam veremediniz.

Bu konu da bir dostumuz Özel kargo sorunları başlığı altın da durumla ilgili kısa ve net bir açıklama yapmıştı.
Daha fazla açıklama gereği duymuyorum ve DHL,UPS,Fedex gibi özel kargolarla paketinizin gümrüğe takılması halinde, başınıza gelecek muhtemel olayları bizzat mağdurların kendi klavyelerinden aktarıyorum.

Örnek: 1
Alıntı:2 defa istanbul fedexte koli bıraktık, biri 500 dolar değerindeydi diğeri de 300 dolar değerindeydi.Birine 1500 TL masraf çıkardılar diğerine ise 800 TL (farklı zamanlarda) ikisini de almadık bıraktık gümrükte.

Örnek: 2
Alıntı:muayene müdürü ithalat rejimi kapsamında çekmeniz gerektiğini söylerse; gümrüğe gittiğinizde sizden şirketinizin olmasını veya bir mali müşavire vekalet vermenizi söylerler. bireysel ithalat yapma konusunda diretin ve bunun için şifre isteyin. böyle bir hakkınız var ve siz istemedikçe vermezler. 2 günüm bunun için gitti. ithalat beyannamesi doldurmak için kargonuzu getiren şirkete gidin ve beyanname için 250 lira istediklerini bunun haksız kazanç olduğunu ve yardıma ihtiyacınız olduğunu belirtin. 5 dakikada ups yetkilisi hiç bir bedel talep etmeden bu beyannameyi doldurdu( ürünlerim ups kargo ile gelmişti). bundan sonrası size düşen vergiyi ödeyip malınızı çekmek. duruma göre sarı veya kırmızı nokta çıkabilir bu yüzden antrepo'ya gidip tekrar muayane yaptırmanız gerekebilir. sarı nokta; direkt gidip malınızı çekersiniz (antrepo ücretini ödedikten sonra), kırmızı nokta; tekrar gidip muayene yaptırmanız gerekiyor.. (bana sarı nokta çıktı)

internette yapıtığım araştırmalar sonucu 150 tl ordino parası ödemem gerektiği ve bu bedelin de tamamen haksız kazanç olduğunu, ödemek zorunda olmadığımı öğrendim. kimse benden ordino parası istemediği için de ödemedim.

ürünümü çekmek için ödediğim vergiler ve diğer ücretler;
ithalat vergisi : 167 tl
bankaya :13 tl (beyanname için)
antrepoya : 65 tl
yol masrafları; sakaryada okuduğum için 2 kere bu şehirden gelmek zorunda kaldım ve antrepodan 2 kere taksiyle gittim toplamda yaklaşık 100 tl

TOPLAM: 325 TL

Örnek: 3
Alıntı:Çinli firmadan 112$'a bir ürün aldım. Ve hızlı olur diye DHL'yi seçtim. Ancak ürün gelir gelmez gümrükte takıldı. Daha önce PTT ile alıyordum ve hiçbir zaman gümrüğe takılmamıştı. DHL bana bir mail atarak Gümrük Belgesi gönderdi. 2 saat yol katedip gümrükteki binalarına gittiğimde benden ürünle ilgili evrak için 150 TL istendi + diğer vergi ve ücretlerle toplamda 400 TL'yi bulduk.

Ürünüm: çizim tableti. Telefon ya da radyo gibi bandrol gerektiren bir ürün değil. Neden gümrükte böyle bir işlem uygulandığı konusunda fikrim yok. Gümrüktekilere sormam için gereken evrakları ise DHL parayla satıyor.

Örnek: 4
Alıntı:Honk Kong'tan aldığım 45 usd'lik cihazın gümrükte takıldığını söylediler ve e-postama bilgi gönderdiler. Bilgide 150.00 TL terminal ücreti 130.00 TL gümrük transit hizmeti ve antrepo ücreti adı altında bedel istediler. Ürün bedelinin kat kat üzerinde bir fiyat, devlet 150 euroya kadar müsade ederken bunlar neden böyle bir fiyat uyguluyorlar. Devletin posta merkezi bile %20 vergisini alıp ürünü teslim ediyor. Bu yapılan bir nevi özel kargo firmalarının açık bir kanunu kullanması; ama gereken her yeri e-posta yağmuruna tutucağım.

Daha fazla örnek görmek isterseniz Google'dan kısa bir araştırma yaparsanız onlarca örnek görebilirsiniz.

Normalde normal posta ile gelen eşyanın vergi oranı %20 dir. Yukarıda ki örneklerde ise nedense bu oran biraz aşılmış. Muhtemelen bu yazıyı okuyan bazı arkadaşlar, belkide daha evvel bir çok kere özel kargo ile almışlar ve sorun yaşamamış olabilirler. Ancak yukarıda ki tablo, şayet ürününüzün gümrüğe takıldığı an da başınıza geleceklerin sadece özetidir.

Bu sebeple tavsiyem; bu pisliği,bu vurgunu,bu adaletsizliği devam ettirdikleri sürece, asla ve asla özel kargoları kullanmamanız yönünde olacaktır. Bu konu da gerekirse ürünü alacağınız satıcıya, gerekirse bize danışın...

Keyifli alışverişler dilerim.
WWW
Cevapla
#2
başka bi forumdan alıntı faydalı olabilir...

darkfury
11-09-2009, 16:06
rkarab adlı kullanıcıdan alıntıdır

Alıntı:1- Kesinlikle air courier (DHL, UPS, TNT, FEDEX vs) ile göndertmeyin. Bunların kendi gümrük depoları vardır. Gümrükçüleri de atmaca gibi elektronik mal bekler ve yakalarlar. Sonra size bildirim gelir. Sizden kafadan 150 TL konşimento bedeli ve üstüne günlük bazda depo işgaliye parası alırlar. Sonra HAvaalanı gümrüğe gönderirler, orada beyanname açar, vergileri yatırır, uğraşır durursunuz. Belli sürede alınmayan mallar da hazineye devrolur ve sonra satışa çıkar. Sonra da kimin kaça alacağı bilinmez ama birileri alır ve nemalanır.
2- Onun yerine Amerika için USPS, Ingiltere için Royal Mail, Uzakdoğu için EMS vs bir sıradan posta şirketi kullanın. Bunların TR deki partnerleri PTT dir. Malınız yavaş gelir ama barcode numarası ile takip edebilirsiniz. Mallar Topkapı ya gelir, orada ayrılır ve gümrüksüzse kapınıza kadar teslim ederler. Gümrüklüyse size bir hafta içinde içinde bir bildirim yollarlar, onunla gider vergisini yatırır malınızı alırsınız. Gümrük memurları daha makldür, anlayışlıdır. Depolama veya konşimento ücreti filan ödemezsiniz. Malınızın degeri, fatura bedelinin dogru olup olmadığı vs gibi konularda sizinle tartışmazlar.
3- Her durumda da mal bedeli 100 EUR dan (eskiden şimdi 75 EUR) ucuzsa gümrüğe tabi değildir ama 1. maddedekiler bunu pek uygulamaz ve elektronik malları hep gümrüğe tabi diye ayırırlar.
4- Mal bedeliniz ne kadar ucuzsa o kadar az vergi ödersiniz. Bu nedenle malınızı hediye olarak sembolik degerle getirtmek faydalıdır. Aklınızda olsun malın içinden fatura çıkarsa size veya uzerinde yazan "gift" ibaresine degil faturaya itibar ederler.
5- Buradan düşük bedelli faturalama işlerini tavsiye edenler olabilir ama bunlar kanunsuz uygulamalardır. Abartılmamalıdır, gümrük memuru malın degerine ikna olmalıdır, degilse deger takdir edebilir.

malınız gümrüğe takılırsa 10% vergiye ilave olarak KDV yi de tahsil ediyorlar sanırım. Biz resmi ihracatla malzeme getirirken Malın AB menşeyli olduğu ispatlanırsa (ATR1 diye bir belge var) KDV alınmıyor. Belge yoksa veya başka ülkelerden geliyorsa alınıyor. Ama paket posta gümrüğüne gelen mallar için tam uygulamayı sormak lazım.systemout kodlu kişinin örnek bir vakası

Alıntı:Türkiye'de bazı modellerini bulamadığım bir giyim markasının web sitesinde beğendiğim ürünlerini internetten sipariş verdim. 240 dolar ödediğim siparişlerin bedeli 60 dolar ulaşım bedeli ile birlikte 300 dolar tuttu.

Yaklaşık on gün içinde siparişimin elime ulaşmasını beklerken MNG Kargo adlı firmadan elime bir ihbarname geldi. Bunda malımın gümrüğe takıldığı ve yapmam gerekenler yazıyordu. Çok acemi olduğum bu konuda bilgili arkadaşlarımdan bilgi alarak siparişime kavuşma isteğimin verdiği hızla hemen MNG Kargo İkitelli antreposu gittim.

Burada benim malımın gümrüğe takıldığı, eğer almak istiyorsam da 150 TL verip, sonra THY gümrüğe gidip %10 Ötv vergisini vermem gerektiği söylendi. Bu bedeli yatırıp gümrüğe gittiğimde gördüğüm tablo gerçekten içler acısıydı. THY gümrüğüne benim gibi ilk defa giden bütün herkesin peşinde onların işlerini yapmaya çalışıp hizmet bedeli adı altında para koparmaya çalışan bir sürü insan vardı.

Yatırmam gereken %10 yani 30 dolar olan vergim yerine benden 80 TL gibi bir para alındı ve hizmet bedeli de cabası tabii. Daha sonra malımın aslında gümrüğe takılmadığı, yurt dışından gelen belirli bir bedeli aşan tüm mallara uygulanan bir rant pazarının oluşturulduğu anladım. Daha sonra MNG Kargo İkitelli antreposundan siparişimi alabileceğim söylendi. Sadece gümrükteki malımı antreposuna götürdüğü için benden 150 TL bedel alan MNG Kargo antreposunda ekstradan 80 TL de hava parası aldı.

Bu hava parasının malımın orada durduğu bir gün ve sözde muayene bedeli için olduğu açıklandı. Buna sözde fatura kesildi. Fatura kesilen tutarda da ne hikmetse eğitime katkı payı yazıyordu ve bu fatura benim elimden işlem bitiminde alındı.

Haksız yere benim siparişimi sadece gümrükten deposuna çeken MNG Kargo benden 150 TL konşimento bedeli 3 Kg'lik olan bu ürünü bir gün bekletti diye 45 TL ekstra depolama bedeli ve 35 TL de eğitime katkı payı adı altında hava parası aldı. Ben gene çalışıp o parayı kazanırım ya kazanamayacak olanlar?


Cevabi yazı

Sn.Şikayetvar.com Yetkilileri,

Müşterimiz Sn. Erhan ÖZÜGÜR’ün şikayeti üzerine konu araştırılmıştır.


Sn. Erhan ÖZÜGÜR ile görüşülerek gümrük işlemleri ile ilgili gerekli bilgi verilerek, İlgileri için teşekkür edilmiştir. Bilginize.

Saygılarımızla,

MNG KARGO
Müşteri Hizmetleri Bölümü
Cevapla
#3
ben yurtdışından 200 dolarlık giyim alacam hangi kargoyla göndercegini bilmiyorum. bu yazıları okudukdan sonra korktum valla yani. şimdi 60 dolarlık iki kazağı getirtecem sonra montu sonrada ayakkabıyı yani yoksa obur türlü gümrüğe takılır gibime geliyor bana bi bakim hangi kargoyla gönderecekler ona göre bi dahaki siparişimi verir veya vermem. giyim için üst sınır nedir. 75 euro nun üstü herşey takılıyor mu

GBP kargo nasıl onunla bir ürün alırsak sorun çıkar mı? eğer çıkmazsa ben ürün alacam. ebayda genellikle GBP ile çalışıyor?
Cevapla
#4
GBP kargoyu ilk defa duydum ? Para birimiyle karıştırıyor olmayasınız.

Şu ana kadar muafiyet sınırının üzerinde bir alışveriş yapmadım ama forumda arkadaşlar görüyorz geçebiliyorda takılabiliyorda. Hatta değeri muafiyet sınırının altındaki şeyler bile takılabiliyor. Önemli olan takılması değil kazasız belasız siparişimizi teslim almak derdimiz Big Grin

Şaka bir yana vergiyi her zaman göz önünde bulundurun. Muafiyet sınırı altındakiler için Paypal ödeme, Banka ekstre çıktısı vs. götürebilirsiniz ama üzerindeki şeyler için her zaman vergiyi göze alarak alışveriş yapın. Gümrüğe takılsa bile özel bir kargo firmasıyla gelmediği sürece korkmaya vs. gerek yok Smile
Cevapla
#5
gümrüğe takılsa bile özel kargoyla gelmediyse sorun yok ne demek. şimdi benim kargo 300 dolar değerinde olsa normal kargoyla gelse gümrük bundan vergi almıyacak mı ozel kargo degıl diye. nasıl oluyor anlamdım biraz açıklarmısın.. birde benim kargom türkiyeye geldi ptt istanbulda bekliyor ben ankaradayım kaç güne elime ulaşır ptt şimdi içini mi kontrol ediyor. 5 güne yurtdışından geldi kargom chindenBig Grin baya iyiymiş yani
Cevapla
#6
Şimdi şöyle Özel firma kullanıldığı zaman sadece vergi masrafları çıkmıyor. Onun yanında Yüzlerce liralık antrepo ücreti vs. alınıyor.

Devlet Postasında ise sadece %20 vergi ödersiniz. Özel firmalarla ilgili bir konuda mevcut. Nakliye-Posta-Kargo bölümünden bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi. Bu iş artık öyle bir seviyeye geldiki bir sonraki aşama olursa o da yurtdışından ürün getirtmenin yasaklanması olur Smile
Cevapla
#7
Çok yazık yaa hayeretler içerisinde okudum... Kimsenin bu vurguna dur diyeceği yok sanırım
Cevapla
#8
valla ben çok sanşlıymışım demekki

şimdiye kadar 4-5 sefer amerikadan her biri 200-300$ olmak üzere giyim alışverişleri yapmıştım, yapalı 5 seneye yakın oluyor.

hepsi fedex ile 2-3 günde elime ulaştı, hiçbirinde gümrük sorunu yaşamadım, faturalarıda kutu üzerine yapıştırılmış olarak geliyordu, fiyatlarında herhangi bir usulsüzlük yoktu.

nasıl geçmiş onlar gümrüğe takılmadan anlamadım
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bayramdan 10 gün önce aldığım ürün hakkında Gamez34 0 3,379 27-08-2018, Saat:14:11
Son Yorum: Gamez34
  Satın aldığım ürün 1 aydır Amerika' da gözüküyor kadiratli 5 3,649 26-01-2018, Saat:23:29
Son Yorum: freelancer51
  Ozel Kargo(acil yardım) alp.aslan 9 11,407 03-03-2017, Saat:14:39
Son Yorum: Lupara
  GEÇ GELEN ÜRÜNÜ PARA İADESİNİ ALDIKTAN SONRA ÜRÜN GELDİ veliyavas 1 3,630 17-05-2016, Saat:14:29
Son Yorum: cemgazel
  merhabalar ingilizce olarak ürün takiplimi değilmi diye sormak shine55 1 2,199 11-05-2016, Saat:13:05
Son Yorum: toran_aga

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

sex hikaye - porno izle - türk ifşa istanbul escort - istanbul escorts - şişli escort - seks hikaye - porno - escort bayan

bakırköy escort - şişli escort - avcılar escort - beylikdüzü escort - beşiktaş escort - mecidiyeköy escort - ataşehir escort - kadıköy escort - bahçeşehir escort - kartal escort - pendik escort - maltepe escort - ataköy escort - taksim escort - avrupa yakası escort - anadolu yakası escort