Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PayPal Online ADR (Alternatif Uyuşmazlık Çözüm)
#1
e-Ticarette Online Alışverişlerde PayPal Online ADR (Alternatif Uyuşmazlık Çözüm) Prosedürü

Paypal nedir?


Bir eBay şirketi olan ve 1998 yılında kurulan PayPal, bireylerin veya şirketlerin e-mail adresleriyle online olarak güvenli, çabuk ve kolay bir şekilde ödeme yapmalarını ve almalarını sağlamaktadır. PayPal’in hizmeti banka hesaplarının ve kredi kartlarının mevcut finansal altyapısı üzerine kurulmuştur ve güvenli, global, geçek zamanlı bir ödeme çözümü oluşturmak için dünyanın en avantajlı dolandırıcılık önleme sistemlerini kullanmaktadır.

PayPal İle Yapılan Alışverişlerde Uyuşmazlık Çözümü

PayPal ile ödeme yapıldığında alıcı, Çözüm Merkezi olarak adlandırılan uyuşmazlık çözümü için kurulan bir foruma erişim hakkı kazanmaktadır. Bu Merkez aracılığıyla alıcı aşağıdaki durumlarda şikayette bulunabilecektir:

Ödemesi yapılan fiziki bir mal hiçbir şekilde alınmadıysa,
eBay’den alınan fiziki bir mal, listede belirtilenden önemli ölçüde farklı ise

Uyuşmazlık çözüm uzmanları alıcının yaptığı işlem hakkında bilgileri toplar ve sorunun çözümü için yardımcı olurlar. Süreç boyunca alıcı şikayetinin durumu hakkında e-mail ile ve hesap açıklama sayfasından bilgilendirilir.

PayPal Hesabının Yetkisiz Kullanıldığının Rapor Edilmesi

Aşağıdakiler yetkisiz ödeme kapsamında düşünülmemektedir:


Hesabınıza erişim yetkisi olan bir aile üyesi tarafından yapılan ödemeler
Uyuşmazlık konusu yapmayı düşündüğünüz ödemeler. Satın aldığınız ancak size teslim edilmeyen veya satıcı tarafından tanımlanandan önemli ölçüde farklı nitelikte teslim edilen bir ürün söz konusu ise, bu ürün için yapılan ödeme uyuşmazlık konusu yapılmak istendiğinde, Uyuşmazlık Çözüm Merkezinde şikayet prosedürü başlatılabilmektedir.

Uyuşmazlık Çözümü


Genel Olarak: PayPal’in alıcı şikayet politikası alıcılara, PayPal aracılığıyla ödemesi yapılan ancak hiçbir şekilde teslim alınmayan mallara ve eBay üzerinden satın alınan ve PayPal aracılığıyla ödemesi yapılan ancak satıcının belirttiğinden önemli ölçüde farklı bir mal teslim alan alıcılara başvurabilecekleri şekli bir şikayet yolu öngörmektedir.

Alıcı ve satıcı arasındaki iletişimin güçlendirilmesi yolu olarak bu sistemin mevcudiyeti, güvenli bir ticari topluluğun devamlılığına hizmet etmektedir.
Uygunluk : Alıcı ödemeyi yaptığı tarihten itibaren 45 gün içinde şikayet prosedürünü başlatmalıdır. Eğer alıcı uyuşmazlığı şikayet konusu yapmak istiyorsa, uyuşmazlık talebinde bulunduğu tarihten itibaren 20 gün içinde bunu yapabilir. Alıcının şikayeti haklı görülse dahi alıcı sadece, satıcının hesabında para olması halinde geri ödeme alacaktır.
Alıcı Şikayet Kuralları sadece gönderilebilir maddi, fiziksel mallar bakımından uygulanır ve gayrı maddi mallar, hizmetler veya lisanlar ve dijital içeriğe diğer erişim şekilleri de dahil olmak üzere diğer tüm ödemeleri kapsam dışı bırakır. Ayrıca, PayPal Uygun Kullanım Kurallarında yasaklanmış olan öğeler de kapsam dışıdır.

Bir eBay ürünü, eğer satıcı açıkça malın detaylarını, değeri ve kullanılabilirliğini etkileyecek şekilde yanlış tanımlamışsa, “önemli ölçüde nitelendirilmemiş” sayılır. Ancak bu durumun, malın alıcının tüm beklentilerini karşılamaması nedeniyle, alıcının sadece hayal kırıklığına uğradığı durumu kapsamadığının altını çizmek gerekir.
Uygun bir eBay işlemi için, PayPal otomatik olarak eBay’in Standart Satın Alma Koruma Programını uygulamaktadır. Bu nedenle ayrı bir eBay şikayeti gerekli değildir.

Bir eBay işlemi için alıcı şikayet prosedürü başlattıysa, bu hem PayPal Alıcı Koruma Kuralları hem de eBay Standart Satın Alma Koruma Programına uygundur. PayPal şikayeti otomatik olarak bu programlar çerçevesinde yürütecektir. eBay’de ayrı bir dava açmaya gerek yoktur.
PayPal Online Uyuşmazlık Çözüm Prosedürü

a. Uyuşmazlık Çözüm Mekanizması Başlatma Prosedürü:

Aksi belirtilmediği sürece şikayet yoluna başvurmadan önce, PayPal Uyuşmazlık Çözüm Merkezi aracılığıyla PayPal online uyuşmazlık çözümünü kullanarak bir uyuşmazlık talebinde bulunmak gerekmektedir. Uyuşmazlık talebinde bulunmanın anlamı alıcının satıcıya karşı bir şikayetinin mevcut olduğunun ifade edilmesidir. Şikayet yoluna başvurulması alıcının aşağıdaki Kurallardan birine istinaden yaptığı müracaat anlamına gelmektedir: PayPal Alıcı Koruma, PayPal Plus Kredi Kartı ve Alıcı Kredi Kuralları, eBay Express için Alıcı Koruma veya Alıcı Şikayet Kuralları. Alıcının ödeme işlemi şikayet yoluna başvurmaya elverişli olmasa dahi uyuşmazlık çözümüne başvurabilecektir ve satıcı ile olan anlaşmazlığını online uyuşmazlık çözüm prosedürünü kullanarak çözüme kavuşturabilecektir.

Uyuşmazlık talebinde bulunulması alıcıya, satıcı ile olabilecek herhangi bir anlamazlığını, PayPal alıcı koruma programı hükümleri kapsamında şikayet konusu yapmadan önce çözme fırsatı sunmaktadır. Uyuşmazlığın ihtilaflı ödeme tarihinden itibaren 45 gün içinde gündeme getirilmesi gerekmektedir. Uyuşmazlık talebinde bulunulmazsa, şikayet yoluna müracaat edilemeyecektir. Şikayet yoluna gidilmek isteniyorsa, uyuşmazlık talebinin yapıldığı tarihten 20 günden geç olmamak kaydıyla uyuşmazlık talebi şikayete dönüştürülmelidir.

b. Uyuşmazlık Nasıl Ele Alınır:

Bir kez uyuşmazlık yoluna müracaat edildiğinde, PayPal satıcıyı uyuşmazlıktan haberdar eder. Uyuşmazlık açık olduğu sürece alıcı ve satıcı PayPal Çözüm Merkezi üzerinden uyuşmazlıkla ilgili detaylara erişme ve uyuşmazlıkla bağlantılı olarak birbirlerine mesaj gönderme hakkına sahiptirler. Alıcı ve satıcının aşağıdaki konuları kabul ettiği kabul edilir:


PayPal uyuşmazlıkla bağlantılı olarak mesaj gönderebilir,
Gönderilen her mesaj PayPal ve uyuşmazlığın karşı tarafınca görülebilir,
Uyuşmazlık şikayet konusu yapıldığında PayPal şikayetin sonucu hakkında bir karar verebilmek için kullanıcılar tarafından gönderilen her bir mesajı görebilir ve içeriğini kullanabilir.
Mesaj gönderirken tarafların nezaket ve saygı kuralları çerçevesinde bunların içeriklerini oluşturması gerekmektedir. Kırıcı, küfürlü, hakaret öğeleri içeren, tehditkar veya başka şekillerde uygun olmayan mesajlar gönderilemez. Gönderilen mesajların sadece gerçekleri yansıttığını, yanlış veya yanlış yönlendirici olmadığını taraflar kabul etmiş sayılır.
PayPal kullanıcının hesabını kapatmak veya limit getirmek veya bu Kurallar’daki hükümlerden herhangi birini ihlal eden kullanıcıya karşı diğer yasal yollara müracaat etme hakkını saklı tutmaktadır.

c. Uyuşmazlığın Kapanması:

Uyuşmazlık aşağıdaki şekillerde kapanabilir:

Uyuşmazlığın çözümlenerek kapanması: Alıcı uyuşmazlığı, açıldığı tarihten itibaren 20 gün sonrasına kadar çözülmüş olarak kapatabilir.
Alıcı uyuşmazlığı bir kez çözümlenmiş olarak kapattıktan sonra, aynı uyuşmazlık bir daha ne tekrar açılabilir ne de aynı işlemle bağlantılı olarak PayPal koruma kurallarından herhangi birinin hükümleri kapsamında şikayet konusu yapılabilir.

Uyuşmazlığın şikayet konusu yapılması: Her bir taraf uyuşmazlığın yapıldığı tarihten itibaren 20 gün içinde uyuşmazlığı şikayet konusu yapabilir. Şikayet bir kez geçerli olarak yapıldıktan sonra, ilgili koruma programının (Alıcı Şikayet Kuralları, PayPal Koruma Kuralları, eBay Express için veya PayPal Plus Kredi Kartı için Alıcı Koruma Kuralları ve Alıcı Kredi Kuralları) hükümleri uygulama alanı bulacaktır.

Tam ödeme yaparak uyuşmazlığın kapatılması. Satıcı uyuşmazlığı alıcıya paranın tamamını ödeyerek kaptmayı tercih edebilir. Geri ödeme tam olarak yapıldıktan sonra uyuşmazlık kapatılacak ve bu uyuşmazlıkla bağlantılı olarak artık şikayet yapılamayacaktır. Eğer satıcı uyuşmazlığı kapatmak için hesabında yeterli miktarda para olmamasına rağmen tam ödeme yaparak uyuşmazlığı kapatmaya teşebbüs etmişse, uyuşmazlık otomatik olarak şikayet dönşecektir ve şikayet uygulanan alıcı koruma kuralları hükümlerine göre yürütülecektir.
Diğer uyuşmazlık çözüm yöntemleri üzerinde anlaşmak: Eğer alıcı ve satıcı tam ödeme dışında başka bir çözüm şekli konusunda anlaşmışlarsa, her iki taraf PayPal Çözüm Merkezine gönderilen mesajlarında anlaştıkları bu çözümü yansıtmak konusunda birlikte hareket edeceklerdir. Veya
Uyuşmazlığın 20 gün sonra otomatik olarak kapanması: Uyuşmazlık talebinde bulunulduktan sonra 20 gün içinde eğer uyuşmazlık şikayet konusu yapılmamış veya kapatılmamışsa, otomatik olarak kapanacaktır. Bir kez kapandıktan sonra alıcının uyuşmazlığı tekrar başlatması yasaktır ve ihtilaflı işlemle ilgili olarak şikayet yoluna başvurması da mümkün değildir. Belirli koşullar altında bir uyuşmazlık PayPal tarafından harekete geçilerek şikayet konusuna çevrilebilecektir.
Alıcı, uyuşmazlık talebinde bulundu tarihten itibaren 20 gün içinde çözüme ulaşamazsa veya satıcı ile bir çözüme varmalarına rağmen bu tam olarak yerine getirilmemişse (örneğin; geri ödeme yapılmadıysa veya satıcının göndermeyi kabul ettiği ürünü alıcı almadıysa), alıcıya uyuşmazlığı şikayet konusu yapması önerilecektir. Bu şekilde alıcı bu kurallardan doğan haklarını muhafaza etmiş olacaktır. Eğer bir uyuşmazlık 20 günlük periyodun sonunda otomatik olara kapandıysa artık bir daha açılamaz veya şikayet konusu yapılamaz.Eğer bir uyuşmazlık geçerli bir şikayete dönüştürüldüyse, PayPal satıcı ile temasa geçer ve şikayeti soruşturmaya başlar. Eğer şikayet teslim edilmeyen mallara ilişkinse, satıcı sevkiyatın alıcının belirttiği adrese gönderildiğini uygun şekilde kanıtlamak durmundadır.

Şikayet haklı görülürse PayPal, satıcının hesabını borçlandırarak alıcının talep ettiği meblağı tahsil etmeye çalışacaktır.

PayPal satıcının PayPal hesabına erişmini sınırlayabilecektir. Eğer aynı hesaba yönelik birden çok şikayet varsa, şikayetler yapıldıkları tarihe göre sıraya konulur.

Eğer şikayet “önemli ölçüde belirtilenden farklı” ürünlere ilişkinse, genellikle alıcıdan, masrafı alıcıya ait olmak üzere, malı satıcıya göndermesi talep edilmektedir. Bazı durumlarda yine masrafı alıcıya ait olmak üzere malın PayPal’e veya PayPal tarafından belirlenen bir üçüncü tarafa gönderilmesi veya ürünün tahrip olduğuna ilişkin delillerin verilmesi talep edilebilmektedir.

PayPal yukarıdaki hususların gerçekleştirildiğine ilişkin deliller talep edebilir. PayPal bir kez alıcının malı teslim aldığını (veya eğer mümkünse malın tahrip olduğunu) tespit ettikten sonra, geri ödeme süreci başlayacaktır.

Her bir PayPal ödemesi için hem teslim alınmayan mallar hem de önemli ölçüde tanımlanandan farklı olan mallar için bir şikayet yapılabilmektedir. Özellikle alıcının teslim alınmayan mallar için bir şikayet başlatıp, sonra bu şikayetini önemli ölçüde tanımlanandan farklı olan mallar hakkında şikayete dönüştürmesi mümkün değildir. PayPal şikayeti, uyuşmazlığın şikayete dönüştürüldüğü tarihten itibaren 30 gün içinde çözmeye çalışacaktır.

Satıcının Sorumluluğu. Alıcı malın alınmadığını şikayet konusu yaparsa, satıcı malın teslim edildiğinin delili olarak PayPal tarafından verilen online takip numarası ile malın teslim edildiğini kanıtlamak zorundadır.

Bir alıcı, satıcıya karşı bir uyuşmazlık veya şikayet talebinde bulunduysa, PayPal uyuşmazlık kapanıncaya veya şikayet çözümleninceye kadar ihtilaflı meblağı alıkoyar ve satıcı bu parayı çekemez. PayPal’in alıcının şikayetini satıcı aleyhine tasdik ettiği durumlarda, PayPal alıcının zararını, satıcının PayPal hesabından veya diğer başka şekillerde tazmin edecektir. Bu durum satıcının PayPal hesabının eksi bakiyeye doğru gitmesi anlamına gelebilecektir. O nedenle PayPal, satıcıya karşı bir uyuşmazlığın açıldığı durumlarda, hesabının limitlenmemesi için yeteri miktarda parayı hesapta bulundurmasını satıcılardan talep etmektedir.

Yrd.Doç.Dr.Leyla Keser Berber / İstanbul Bilgi Ü.

WWW
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  paypal ebay tüketici hakem heyeti satarfaction 5 3,583 19-09-2015, Saat:08:23
Son Yorum: YAKUT
  Paypal dispute yardım memoyabo 1 2,528 18-09-2015, Saat:17:50
Son Yorum: memoyabo
  Paypal'da satıcıyla yaşadığım problem GalPal 1 2,546 12-08-2014, Saat:11:55
Son Yorum: Lupara
  Paypal bitmiş iyice... righteous 3 5,599 08-06-2014, Saat:12:45
Son Yorum: bodyman
  Paypal kullanmadan Sanal Kartla Alınan Üründe para iadesi driver_dr 5 4,348 18-03-2014, Saat:09:22
Son Yorum: cemgazel

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

kayseri escort - istanbul escorts - istanbul escort

altyazılı porno - betmatik - halkalı escort

türk ifşa , seks hikaye porno izle , seks hikayeleri - porno

bakırköy escort - şişli escort - avcılar escort - beylikdüzü escort - beşiktaş escort - mecidiyeköy escort - ataşehir escort - kadıköy escort - bahçeşehir escort - kartal escort - pendik escort - maltepe escort - ataköy escort - taksim escort - avrupa yakası escort - anadolu yakası escort